Raport i analiza cen ofertowych mieszkań – II kwartał 2016 – rynek wtórny.

dsc02344-2 Nasza przestrzeń do życia się powiększa, spada oprocentowanie kredytów, zdolność kredytowa rośnie. Dodatkowo ceny mieszkań pozostają stabilne. Powoduje to, że zainteresowanie większymi mieszkaniami jest coraz bardziej widoczne – nie tylko wśród osób poszukujących mieszkania dla siebie, ale również wśród inwestorów zainteresowanych rynkiem najmu. Jeszcze jednym argumentem jest to, że stawka za metr kwadratowy dużych nieruchomości jest wyraźnie niższa niż w przypadku najczęściej poszukiwanych M2 i M3.

Według statystyk wyszukiwań na portalu Nieruchomosci-online.pl ponad połowa osób wybiera mieszkania o przeciętnej wielkości, o metrażu 30–60 mkw., składających się z 2 lub 3 pokoi. Znacznie rzadziej poszukujemy kawalerek do 30 mkw. (19 proc. wyszukiwań) oraz mieszkań powyżej 60 mkw. (21 proc. wyszukiwań).

Porównanie średnich cen ofertowych mieszkań z rynku wtórnego potwierdza, że za większe mieszkanie zapłacimy mniej od metra kwadratowego.

Większe mieszkania częściej oferowane są po niższej stawce za metr kwadratowy, jednak dysproporcja na lokalnych rynkach różnie się rozkłada.

Największe różnice w cenach za metr kwadratowy mieszkań 4-pokojowych w porównaniu do kawalerek występują w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Białymstoku. W tych przypadkach różnica wynosi prawie 2000 zł za metr kwadratowy.

W odwrotnej sytuacji znajduje się rynek mieszkaniowy w Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Bielsku-Białej i Kielcach, gdzie nie odnotowujemy dużych różnic w stawkach za metr kwadratowy w zależności od liczby pokoi w mieszkaniu – wynoszą one zaledwie kilkaset złotych.

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a stan mieszkania – II kwartał 2016 r.

Nie zawsze sprzedający określają stan mieszkania w ofercie sprzedażowej. Jednak jest to coraz popularniejsze kryterium wyszukiwania, głównie z powodu konkretnych preferencji poszukujących. Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem mieszkania w stanie wymagającym remontu. Głównie jest to spowodowane niższą ceną, dopasowaną do możliwości zakupowych lub kredytowych, lecz również chęcią zainwestowania w tanie mieszkanie, wyremontowanie go oraz szybkie odsprzedanie z zyskiem (tzw. house flipping).

Jak wygląda zatem stan mieszkań w poszczególnych miastach, zostało porównane dzięki danym zaprezentowanym w serwisie Nieruchomosci-online.pl w II kwartale 2016 r.

raport_cen_ii_kwartal2016_cena-standard_mieszkania-613x800

 

Największy udział mieszkań do remontu w ofercie sprzedażowej znajduje się w Łodzi (22 proc.), Katowicach (19 proc.) i Kielcach (15 proc.).

Największe różnice, wynoszące ok. 1000 zł., pomiędzy średnimi cenami za metr kwadratowy za mieszkanie do remontu a tym w stanie dobrym, występują w Bielsku-Białej, Białymstoku, Poznaniu i Olsztynie. Najmniej można zaoszczędzić lub zarobić na house flippingu w Opolu, Kielcach, Katowicach i Szczecinie – tutaj różnica między średnią ceną za metr kwadratowy mieszkania, którego stan wymaga remontu, wynosi 300–500 zł.

Sporo mieszkań wymagających odświeżenia znajdziemy w Bielsku-Białej (31 proc.), Opolu (27 proc.) i Białymstoku (23 proc.).

Próżno szukać mieszkań do remontu lub w stanie do odświeżenia w Gdyni, Poznaniu, Zielonej Górze, Wrocławiu czy Krakowie, patrząc na ich udział w całościowym rynku ofertowym.

Stanem dobrym określana jest prawie połowa mieszkań w Olsztynie (55 proc.), Białymstoku (48 proc.), Zielonej Górze (44 proc.) Bielsku-Białej (42 proc.) i Poznaniu (42 proc.).

Stan bardzo dobry charakteryzuje prawie połowę ofert sprzedażowych mieszkań w Kielcach (41 proc.) i Krakowie (40 proc.).

Mieszkania o wysokim standardzie stanowią największy udział w Gorzowie Wielkopolskim (67 proc.), Szczecinie (45 proc.) oraz Warszawie (33 proc.).

żródło: Alicja Palińska nieruchomości-online.pl